Wynagrodzenia absolwentów studiów MBA w 2022 roku

Już od dawna wiadomo, że absolwenci studiów MBA mogą liczyć na wysokie zarobki.  Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2022 r. mediana ich pensji jest znacząco wyższa niż osób posiadających wyłącznie tytuł magistra lub licencjata. Ile dokładnie wynosi? Poniżej krótkie podsumowanie.

Ile zarabiają absolwenci MBA? Są najnowsze dane

Wiele osób, decydujących się na uczestnictwo w programie MBA, ma nadzieję na wysokie zarobki po zdobyciu tytułu Master of Business Administration. Oczekiwania te są w pełni uzasadnione, co pokazują wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2022 r. Jak się okazuje, mediana wynagrodzeń osób z dyplomem MBA wyniosła 14 000 zł brutto; co ciekawe, jednocześnie 25 proc. absolwentów tego programu zarabiało nie mniej niż 20 407 zł brutto.

Dla porównania, z tego samego badania wynika, że mediana osób z wykształceniem wyższym magisterskim inżynierskim wyniosła 8100 zł brutto; natomiast z wyższym magisterskim – 7250 zł brutto. Różnica jest zatem niezaprzeczalna – okazuje się, że dyplom MBA faktycznie ma ogromne znaczenie w kontekście zarobków. Warto mieć jednocześnie świadomość, że wyższa mediana wynagrodzeń absolwentów programu MBA nie wynika jedynie z samego faktu posiadania tytułu Master of Business Administration. To przede wszystkim zasługa wiedzy i umiejętności, jakie uczestnicy zdobywają w trakcie programu – to dzięki nim łatwiej im awansować i starać się o lepiej płatne stanowiska. Pomocny jest również networking; podczas trwania programu uczestnicy mają szansę rozwinąć (lub stworzyć) swoją sieć kontaktów biznesowych.

Wynagrodzenia absolwentów MBA różnią się w zależności od województw

Nie da się jednocześnie ukryć, że mediana zarobków osób z tytułem Master of Business Administration różni się w zależności od województwa – co bez wątpienia ma związek np. z liczbą dużych firm działających na ich terenie. Ze wspomnianego wyżej Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że najwyższą medianę wynagrodzeń odnotowano w przypadku województwa mazowieckiego (co ze względu na usytuowanie stolicy nie powinno być dużym zaskoczeniem). Mediana zarobków absolwentów MBA w 2022 r. wyniosła tam aż 17 120 zł brutto. Na drugim biegunie znalazło się natomiast województwo podkarpackie z medianą wynoszącą 8800 zł brutto. Nie zmienia to jednak faktu, że niezależnie od konkretnego regionu kraju, absolwenci MBA zarabiają najczęściej zdecydowanie więcej niż osoby, które nie posiadają tytułu Master of Business Administration.

Źródło: Ile zarabiali absolwenci studiów MBA w 2022 roku? – mamy wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń

 

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here