Bezpieczeństwo nowoczesnych wkładów kominkowych

0
180

W przypadku nowych wkładów kominkowych dwie rzeczy zawsze zajmują ex aequo najważniejsze miejsce: wydajność i bezpieczeństwo. O ile o wydajności i tym, co ma na nią wpływ, wiedza jest dość powszechna, to o bezpieczeństwie mówi się mniej. A w jaki sposób jest ono zapewniane?

Jakościowa konstrukcja to podstawa

Jako przykład doskonale zabezpieczonego wkładu posłuży kominek Lucy 14. Producent zwraca uwagę, że bezpieczeństwo samego korpusu zależy w głównej mierze od dwóch czynników.

  • Po pierwsze, jest to precyzyjnie gięta blacha. Dzięki właściwemu doborowi materiału oraz perfekcyjnemu zaprogramowaniu giętarek minimalizuje się ryzyko powstania choćby najdrobniejszych pęknięć, przez które toksyczne gazy mogłyby się ulatniać na zewnątrz.
  • Po drugie – te elementy, które wymagają łączenia, spawa się w osłonie gazów szlachetnych. Pełny spaw o wymaganej grubości, sprawdzony pod względem jakości spoiny to połączenie, które w idealny sposób domyka linie łączenia poszczególnych elementów.

Właściwy projekt wentylacji

Także system wentylacji wkładu kominka sprzyja jego większemu bezpieczeństwu i robi to na kilka sposobów.

Doprowadzenie właściwej ilości świeżego powietrza pozwala na przeprowadzenie spalania całkowitego, które w przeciwieństwie do półspalania i spalania niecałkowitego nie generuje toksycznego tlenku węgla. Napływ świeżego powietrza poprowadzony jak tak, żeby zwiększać wydajność, ale przy okazji optymalizuje to przepływ powietrza wewnątrz wyłożenia, dzięki czemu ruch spalin jest wyraźniejszy. Odpowiednie rozmieszczenie i dobór wielkości otworów wentylacyjnych sprzyjają bezpiecznej eksploatacji wkładu.

Łatwość utrzymania w czystości

Tym, co się często pomija przy omawianiu kwestii bezpieczeństwa kominków, jest ich czyszczenie. Ostatecznie jednak warto pamiętać, że zabrudzenia także stwarzają dodatkowe ryzyko. Najbardziej znanym zagrożeniem jest pożar sadzy, do którego dochodzi przeważnie w kominie, ale zapalić się może również osad pozostawiony wewnątrz wkładu, a jego spalanie zwykle przebiega w niekontrolowany sposób.

Ergonomiczny projekt i wykonanie kominka z materiałów, które można łatwo oczyścić, zmniejsza ryzyko gromadzenia się różnego rodzaju pyłów czy nalep. To ważne, ponieważ producenci muszą założyć, że użytkownicy nie zawsze będą postępowali zgodnie z instrukcją, więc trzeba kominek zaprojektować tak, żeby w jak największej mierze ułatwić jego eksploatację. To nie jest jedynie kwestia estetyki i wydajności, ale również bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here