Ile kosztuje remont łazienki?

Remont łazienki jest jednym z najkosztowniejszych remontów. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z ceny materiałów, armatury łazienkowej czy prac związanych z instalacją wodno-kanalizacyjną. Ile kosztuje remont łazienki?

Zakres prac

To podstawowy wyznacznik, jeśli chcemy dokonać kosztorysu. Jeśli planujemy niewielkie zmiany, takie jak odmalowanie sufitu czy ścian, najprawdopodobniej zamkniemy się w kwocie 100-300 zł, w zależności od wybranych farb. Natomiast jeśli planujemy gruntowny remont, musimy przygotować się na spore wydatki, które mogą osiągnąć nawet kilka tysięcy złotych.

Kafelkowanie

W zależności od wybranego modelu kafelek, koloru czy tworzywa, zapłacimy mniej lub więcej. Natomiast przy kafelkowaniu bardzo droga jest sama usługa. Cennik jest zróżnicowany i zależy od miejscowości i zakresu prac, które możemy podzielić na przygotowawcze i wykończeniowe, czyli układanie płytek. Dla przykładu wybierzmy województwo śląskie. Za skucie starych kafelek zapłacimy w okolicach 25 zł za metr kwadratowy. Wykonanie wylewki samopoziomującej szacowane jest na kwotę 21-25 zł za metr kwadratowy. Układanie płytek jest znacznie droższe. W zależności od rozmiaru płytki, za metr kwadratowy tej usługi zapłacimy 50-100 zł. Im mniej standardowe kształty kafelek, tym cena wyższa.

Instalacje wodno-kanalizacyjne

Jeśli chcemy całkowicie zmienić układ łazienki, może się to wiązać z koniecznością przebudowy istniejącej instalacji. Za demontaż starej instalacji razem z kuciem możemy zapłacić nawet 45 zł za mb. Wykonanie nowej będzie nasz kosztowało ok. 125 zł za mb. Im większa łazienka i im większe zmiany, tym koszty będą wyższe. Dlatego warto się zastanowić, czy na pewno chcemy przenosić umywalkę z jednej ściany na drugą, ponieważ nie dość, ze wiążę się to z kosztami, to dostarczy nam to dodatkowych trudności w postaci gruzy czy pyłu.

Armatura łazienkowa

Runek oferuje bardzo szeroki wybór. Jeśli chcemy tradycyjną kabinę prysznicową, już tutaj stajemy przed wyborem: kabina ze szkła hartowanego czy tworzywa sztucznego? Ta pierwsza jest znacznie droższa, ale z drugiej strony jest bardziej wytrzymała i łatwiejsza w czyszczeniu. Możemy również wybrać prysznic walk-in, czyli taki, w którym odpływ zrobiony jest w podłodze. Efektowna deszczownica, która idealnie będzie pasowała do takiego prysznica, to wydatek rzędu kilkuset złotych. Toaleta wisząca czy stojąca? Samoopadająca deska, miska toalety bez kołnierza… To wszystko determinuje cenę armatury. Wybór mamy również w umywalkach. Możemy wybrać tradycyjną, wpuszczoną w szafkę lub umywalkę nablatową. Może być kwadratowa, prostokątna lub w kształcie miski. Taki sam wybór mamy w wannach – narożne, wolnostojące, z hydromasażem.

Ogólny kosztorys

Decydując się na remont łazienki należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jakakolwiek ingerencja w instalację wodną może wiązać się z awariami – wtedy konieczne są dodatkowe wydatki w postaci rurek, złączy czy kranów. Remont powinniśmy zacząć od dokładnego przeanalizowania swoich potrzeb i określenia zakresu prac. Następnym krokiem powinien być rekonesans – sprawdźmy, jaka armatura łazienkowa nam się podoba i w jakiej jest cenie. Takie przygotowania pozwolą zaplanować budżet, jednak mimo tego może wydarzyć się coś nieprzewidzianego, co przekroczy nasze finansowe możliwości. Gdy remont jest w połowie, może się przydać szybka pożyczka na sfinalizowanie prac, sprawdź na Profi Credit. Szybka pożyczka często może być rozłożona na raty, dzięki czemu wydatek będzie rozłożony w czasie i nie obciąży nas za bardzo. Pamiętajmy jednak, że szybka pożyczka wymaga terminowej spłaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here