Aby mieć piękne i zdrowe paznokcie nie wystarczy tylko je pomalować czy wykonać na nich manicure. Konieczna jest również ich pielęgnacja. Dbanie o paznokcie składa się z wielu elementów, do których można zaliczyć ich ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi z zewnątrz oraz odpowiednią dietę. Oprócz tego zadbane dłonie to te, które mogą pochwalić się zdrowymi skórkami przy paznokciach. Zobacz, jak prawidłowo dbać o paznokcie oraz jak pielęgnować skórki wokół nich.

Prawidłowa pielęgnacja paznokci – po co jest potrzebna?

Wiele kobiet zmaga się z kruchymi i łamliwymi paznokciami. Słabe paznokcie nie pozwalają na wykonanie zabiegów manicure, a pomalowane tradycyjnym lakierem estetyczny wygląd zachowują tylko przez kilka chwil. Na to, czy paznokcie są zdrowe i estetycznie wyglądają, ma wpływ wiele czynników, do których zaliczyć można dietę, odpowiednie ich malowanie, pielęgnację, uszkodzenia mechaniczne, częsty kontakt z substancjami chemicznymi czy też przyjmowane leki.

sposoby na zniszczone paznokcie

Podobnie wygląda kwestia skórek wokół paznokci. Narażone są one na ciągłe urazy, dlatego często pękają i zadzierają się. Delikatne skórki wokół paznokci bardzo łatwo uszkodzić w trakcie ich wycinania lub podczas wykonywania codziennych czynności np. zmywania naczyń.

Dieta wzmacniająca paznokcie

Jeżeli chcesz mieć zdrowe i piękne paznokcie, w pierwszym kroku musisz skupić się na tym, czy twoja dieta jest odpowiednia. Cienkie, pękające, podwijające się czy rozdwajające paznokcie są zazwyczaj przyczyna tego, ze w spożywanych produktach nie ma składników i elementów odżywiających płytkę paznokcie.

Dieta na zdrowe paznokcie to taka, która zawiera duże ilości białka, wapnia i krzemu. Ważne jest też spożywanie produktów bogatych w witaminy A, E, D, C oraz te z grupy B i NNKT.

Jak wzmocnić paznokcie?

Paznokcie można wzmacniać od  zewnątrz i od wewnątrz. W pierwszym przypadku stosuje się różnorodne odżywki do paznokci. Na rynku dostępnych jest wiele odżywek wzmacniających płytkę paznokcie. Można wybierać pomiędzy tymi wzmacniającymi, przeznaczonymi do kruchych i łamliwych paznokci, regenerującymi, które nawilżają płytkę i wspomagają odrastanie zdrowych paznokci oraz odżywki do paznokci w postaci masek, oliwek oraz kremów. Ich celem jest pielęgnacja zniszczonych paznokci oraz skórek.

Jak dbać o paznokcie?

Samo nakładanie odżywek i odpowiednia dieta to nie jedyna metoda pielęgnacji paznokci. Co kilka dni powinno się je piłować (kosmetolodzy polecają, aby robić to zawsze w jedną stronę, dzięki temu nie będą się rozdwajać) oraz co 2 dni nakładać odżywkę. Nie polecane jest też zakładanie paznokci żelowych czy zbyt częste wykonywanie manicure hybrydowego, a także intensywne używanie polerski do paznokci. Nie trzeba  również wspomnieć, że zdrowe i piękne paznokcie to te nieobgryzane.

jak dbac o paznokcie

Jak dbać o skórki u paznokci?

Oprócz samego dbania o paznokcie pielęgnacji należy podawać również skórki u nich. Podstawą troski o nie jest regularne kremowanie rąk (kremu należy  używać po każdym myciu rąk oraz na noc) oraz zabezpieczenie dłoni w czasie sprzątania czy zmywania. Aby dłonie były ładne i zdrowie należy też chronić je przed zbyt intensywnym słońcem oraz mrozem, a także co ok. 10 dni wykonywać manicure. W pielęgnacji skórek u paznokci pomagają również zewnętrzne specyfiki odżywcze. Maseczki odżywcze do paznokci i skórek można wykonać domowymi sposobami lub zakupić w drogerii. Te domowe tworzy się z kremu, migdałów oraz miodu i trzyma na dłoniach przez 20 minut.

Domowe SPA dla paznokci

Reasumując, jeśli chcesz mieć godne pozazdroszczenia paznokcie, nie zapominaj o codziennych rytuałach je pielęgnujących. Koniecznie kilkanaście razy dziennie smaruj dłonie kremem, używaj odżywek i oliwki do skórek i co tydzień rób peeling do rąk. Jeżeli te sposoby zawiodą, może się okazać, że konieczna będzie wizyta u kosmetyczki i przeprowadzenie profesjonalnego zabiegu na dłonie,  który pomaga się zregenerować paznokciom.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here