kawa

Kawa jest jednym z najczęściej i najchętniej wypijanych naparów, który towarzyszy ludziom od setek lat. W jej skład wchodzą cenne związki, które wspomagające funkcjonowanie organizmu. Kawa jednak zawiera też kofeinę, która uznawana jest za najczęściej stosowaną substancję pobudzającą i dodającą energii. Czy taki skład sprawia, że kawa przyjmuje dla nas formę zdrowego naparu? Czy daje jej to miano niezdrowej używki? Jesteście ciekawi? Odpowiadamy!

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kawa-zdrowy-napar-czy-niezdrowa-uzywka/ 

Wypłukiwanie magnezu przez picie kawy – czy to prawda?

Najczęściej spotykaną informacją o kawie jest to, że wypłukuje ona magnez. Oczywiście faktem jest, że kawa pobudza diurezę, a co za tym idzie, wraz z moczem usuwa niewielkie ilości takich elektrolitów jak potas, sód, wapń i magnez. 

Jednak usuwane z moczem ilości naprawdę niewielkie. W przypadku magnezu spożycie 2 – 3 filiżanek kawy dziennie wiąże się ze stratą magnezu rzędu 4 mg. Biorąc pod uwagę, że dzienne zapotrzebowanie na magnez liczone jest w kilkuset miligramach – wynik ten, to naprawdę niewiele. 

Czy picie kawy jest zdrowe?

Picie kawy, oczywiście w umiarkowanych ilościach, stanowi potwierdzoną naukowo profilaktykę wielu schorzeń przewlekłych. 

Do grupy tych chorób zaliczają się:

  • schorzenia neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera
  • cukrzyca typu 2
  • zawał serca 
  • niewydolność serca
  • niektóre nowotwory – raka prostaty, raka piersi czy raka endometrium
  • chorób wątroby – rak wątroby, marskości wątroby czy kamieni żółciowych
  • stany zapalne

Picie kawy jest więc jak najbardziej zalecane. Napar ten został uwzględniony w najnowszej Piramidzie Żywienia. Zalecana ilość wypitych kaw dziennie ogranicza się do od 2 do 4 filiżanek kawy, co odpowiada około 200 – 300 mg kofeiny.

Kawa – kto powinien zrezygnować z jej picia?

Nie każda osoba powinna sięgać po ten magiczny napój. Istnieją przeciwskazania, do których należy się stosować w celu uniknięcia skutków ubocznych.  

Przeciwwskazaniem do picia kawy jest występowanie niektórych schorzeń przewodu pokarmowego, takich jak:

  • choroba wrzodowa żołądka, 
  • refluks żołądkowo – przełykowy, 
  • zespół jelita drażliwego

Na liście osób, które powinny zrezygnować z picia kawy znajdują się też Panie w okresie ciąży. W takim czasie należy ograniczyć spożycie kawy do minimum, ponieważ wysokie ilości kofeiny mogą zaburzyć rozwój płodu. Co więcej, należy unikać jednoczesnego picia kawy oraz zażywania leków, ponieważ popijanie leków kawą może wpłynąć na farmakokinetykę tych lekarstw.

Zobacz też: http://studioniezapominajka.pl/slodycze-dlaczego-sa-takie-niezdrowe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here