Prostata to gruczoł mający za działanie tworzyć elementy nasienia. Dolegliwości gruczołu krokowego powodują nieraz nieswoiste symptomy, do jakich przylegają np. dyskomfort podczas oddawania moczu, nykturia, ból prącia bądź jąder lub także obecność krwi w moczu. Delikatny przerost prostaty to najpopularniejsza diagnoza połączona z tymże narządem.
Prostata – symptomy
Objawem przerostu gruczołu krokowego jest przede wszystkim spowolnione wydalanie moczu. Należy oczekiwać nim uryna odcieknie. Natomiast strumyk moczu jest ograniczony oraz ma niewielką moc. Towarzyszy temu poczucie nie w pełni oczyszczonego pęcherza. Kolejnym symptomem jest nieodzowność wielokrotnego wydalania moczu.
Mężczyzna widzi, iż musi korzystać z łazienki więcej razy dziennie aniżeli dotąd. Naciskanie na mocz budzi go też w nocy (nykturia). Co więcej, niejednokrotnie gdy zachce mu się siusiu, musi poszukiwać łazienki niezwłocznie, ponieważ ciężko mu powstrzymać odpływ moczu.
Przyczyny prostaty
Teraz najpopularniejsza teoria na temat procesu występowania uporczywego zespołu bólowego miednicy jest połączona z dużym parciem śródcewkowym. Zakłada ona zbytnie aktywowanie delikatnego systemu nerwowego oraz jego włókien adrenergicznych, jakie odpowiadają za unerwienie zwieraczy cewki moczowej.
Dochodzi do wzrostu parcia oraz spadku przepływu w cewce moczowej, i to z kolei może być podstawą przenikania jałowego moczu do kanalików gruczołu krokowego, co może doprowadzić do zapalenia chemicznego.
Diagnoza zapalenia prostaty
Zapalenie prostaty rozpoznaje się po ogólnych oraz bakteriologicznych badaniach moczu. Wykorzystywana jest okresami tzw. próba trzech szklanek, polegająca na całym badaniu moczu przed masażem oraz po masażu stercza.
Badanie to robi się niejednokrotnie, żeby stwierdzić długotrwałe zapalenie prostaty. Zapalenie stercza może wywoływać ogromne komplikacje podczas mikcji, co może być połączone z automatycznym spazmem zwieracza. Jednym spośród trudniejszych powikłań zapalenia stercza jest jego ropień, jaki zawsze potrzebuje leczenia chirurgicznego.
Zapalenie prostaty – leczenie
Leczenie zapalenia prostaty jest zależne od typu zapalenia. Zamiarem leczenia jest pozbycie się choroby oraz zapobiegnięcie powikłaniom. W okresie leczenia prócz antybiotyków wykorzystuje się także środki przeciwgorączkowe, znieczulające oraz łagodzące masy kałowe. Mechanizm leczenia zapalenia prostaty może trwać do paru tygodni.
W wypadku schorzeń mikcyjnych wykorzystywane są też środki hamujące czujniki alfa-adrenergiczne oraz środki cholinolityczne. Poleca się wówczas dużo wypoczynku. Nie należy unikać konsultacji u specjalisty, gdyż czekanie może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak sepsa, długotrwałe zapalenie prostaty czy ropień prostaty.
W takich wypadkach potrzebna jest operacja. Żeby owego uniknąć, panowie w wieku 40 lat bądź powyżej winni poddawać się wczesnym badaniom odbytnicy, podczas jakich badany jest gruczoł krokowy.
Rokowanie w ostrym zapaleniu prostaty
W wypadku właściwego leczenia ostrego zapalenia gruczołu krokowego rokowanie jest korzystne oraz większość pacjentów może liczyć na wyleczenie. Istotna jest dość długa, chociaż comiesięczna antybiotykoterapia w celu zapobiegnięcia przejścia chwilowego stanu zapalnego w zapalenie długotrwałe, w jakim rokowanie nie jest już tak dobre.
Ropień prostaty
Gdy, mimo właściwego leczenia, symptomy nie minęły, należy przemyśleć opcję powstawania ropnia w miąższu prostaty – pokazać go można przy pomocy przezodbytniczego badania USG bądź tomografii komputerowej.
W owej sytuacji niezbędny może być drenaż w celu wyeliminowania treści ropnej (drenaż przez krocze bądź poprzez cewkę moczową). W wypadku właściwego leczenia ostrego zapalenia gruczołu krokowego rokowanie jest korzystne oraz większość pacjentów może liczyć na wyleczenie. Istotna jest dość długa, chociaż 28-dniowa antybiotykoterapia w celu zapobiegnięcia przejścia krótkotrwałego stanu zapalnego w zapalenie długotrwałe, w jakim rokowanie nie jest już tak pozytywne.
Po wyleczeniu mężczyzna winien być poddany badaniom diagnostycznym tak, żeby wyeliminować nieprawidłowości w budowie anatomicznej układu moczowego, jaka mogłaby być przyczyną zarażenia.
Źródło: http://kombajnykosmetyczne.pl/