Pianki Neoprenowe

Uprawiając sporty wodne, musimy chronić się przed wyziębieniem. Idealnie do tego nadają się pianki neoprenowe. Używane przez pokolenia zawodowych sportowców, sprawdzą się także w naszym przypadku.

Jednak czym są i jak je wybrać? Nie jest to zbyt trudna kwestia, wystarczy szybka lektura, a nie będziemy mieli z tym problemu.

Pianki neoprenowe – czym są?

Pianki neoprenowe to kombinezony do pływania, chroniące nas przed szokiem termicznym, wiatrem i słońcem. Bardziej zaawansowane modele pozwolą także utrzymać ciepło przez dłuższy czas, nawet pod wodą. Kombinezony te dzielą się zasadniczo na trzy rodzaje:

  • Pianki Neoprenowe Mokre – najprostsze i najtańsze pianki, ochronią przed oparzeniami słonecznymi i chłodnymi podmuchami wiatru, ale niewiele więcej pomogą;
  • Pianki Neoprenowe Półsuche – zaawansowana wersja kombinezonu mokrego, pozwoli także przez jakiś czas utrzymać temperaturę pod wodą;
  • Pianki Neoprenowe Suche – najbardziej zaawansowane kombinezony, całkowicie szczelne. Przeznaczone głównie do dłuższego nurkowania.

Spośród tych trzech rodzajów, przydadzą nam się głównie pianki neoprenowe mokre i półsuche. Te pierwsze podczas cieplejszej pogody latem, a te drugie jeśli mamy zamiar uprawiać sporty wodne także podczas mniej sprzyjającej pogody. Natomiast kombinezony suche są używane głównie przez profesjonalistów, co ma też swe odbicie w ich cenie.

Pianki „krótkie” a „długie” – które wybrać?

Kombinezony mokre i półsuche dzielą się także na takie z krótkimi, lub długimi nogawkami, czy rękawami. Wybór między nimi nie jest oczywisty, zależy od naszych preferencji i pogody. Krótkie pianki to najlepsza opcja w upały, gdy uprawiamy sport nie wymagający stałego zanurzenia, jak na przykład windsurfing. Jeśli jednak mamy zamiar często się moczyć, albo nie jesteśmy pewni pogody, lepszym wyborem będą jednak długie nogawki i rękawy.

Ostateczny wybór

Dokonanie ostatecznego wyboru jest w sumie proste. Wybierając się na letnie wakacje, w zupełności wystarczą nam mokre pianki neoprenowe. Przy chłodniejszej pogodzie, albo gdy mamy zamiar dużo i długo pływać, możemy pokusić się o kupno pianki półsuchej. Z tego powodu, taki kombinezon jest także oczywistym wyborem dla wszystkich sportowców wodnych.

Po dokonaniu wyboru czas na zakupy. Pojedyncze modele kombinezonów znajdziemy w praktycznie w każdym sklepie sportowym. Jednak gdy wybór w sklepach stacjonarnych nas nie zadowala, zawsze pozostaje internet. Jeśli chodzi o pianki neoprenowe, w sklepach internetowych z pewnością znajdziemy bogatszą (i tańszą) ofertę. Zaletą jest również fakt, że kupując przez internet nie musimy ruszać się z domu. Jednym z sklepów internetowych, który posiada w ofercie różne pianki neoprenowe jest GoKajak.com .

Gdy już zakupimy nasz kombinezon, czas go przetestować. Będąc nad wodą, pamiętajmy również o naszym bezpieczeństwie. Dlatego bawmy się dobrze, ale z rozsądkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here