Pokarm dla konkretnego gatunku papugi – dlaczego to lepsze od uniwersalnej karmy

Wybór najlepszej karmy dla papug stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ oferta jest bardzo zróżnicowana, a i ptaki często – podobnie jak ludzie – mają pewne osobnicze preferencje. Dlaczego jednak warto postawić na pokarm dedykowany konkretnemu gatunkowi zamiast karmy uniwersalnej?

Papugi to zróżnicowana grupa

Choć papugi – a właściwie papugowe – tworzą jeden rząd systematyczny, to w tej grupie znajdują się ptaki o bardzo zróżnicowanej fizjologii, w tym o odmiennych sposobach odżywiania. Choć we wszystkich przypadkach mowa o diecie roślinnej, to przecież przeważać mogą w niej nasiona, owoce, orzechy, a czasem dodatkowo również nektar kwiatowy i pyłek. Te wymagania muszą znaleźć odzwierciedlenie w dobrze skomponowanej karmie.

Podstawowy pokarm dla papug musi być tworzony z myślą nawet jeśli nie o gatunku, to o konkretnej grupie ptaków. Zwykle oznacza to w praktyce papugi pochodzące mniej więcej z tego samego regionu geograficznego i podobnej wielkości, ponieważ te dwa czynniki w dużej mierze wpływają na naturalną dietę. Nie zawsze natomiast uwzględnia się to, tworząc karmy uniwersalne.

Jedna dobra karma, mniej dodatków

Pokarm dla papug konkretnego gatunku, ponieważ jest doskonale dopasowany do wymagań żywieniowych ptaka, nie wymaga rozległej suplementacji. W przypadku karm podstawowych nierzadko trzeba dokupić dodatkowe preparaty lub pokarm uzupełniający, żeby w pełni zaspokoić potrzeby dietetyczne papug. Nie jest to ani wygodniejsze, ani nawet tańsze od zakupu dobrej jakościowo karmy specjalistycznej.

Zresztą wybór jednego pokarmu bazowego, jeśli będzie on doskonałej jakości, to także inwestycja w zdrowie papugi. Takie karmy są opracowywane i produkowane przez najlepszych specjalistów, a do ich produkcji używane są składniki najwyższej jakości. W tańszych karmach uniwersalnych często używa się nieco niższej jakości surowca, a to jeszcze bardziej wzmaga potrzebę stosowania karm uzupełniających.

Prosty wybór i większe bezpieczeństwo

Nie wszystkie karmy dla papug są odpowiednio badane. Choć i te podstawowe spełniają podstawowe wymagania, to jednak dopiero karma opracowywana przez renomowanego producenta będzie cyklicznie badana w laboratorium. To ważne, ponieważ nawet najlepiej skomponowany pokarm dla papug siłą rzeczy odbiega od naturalnej diety – to oczyszczone, wysuszone albo niekoniecznie naturalne dla danego regionu składniki. Badania analityczne mają gwarantować maksymalną zgodność z potrzebami fizjologicznymi konkretnego gatunku, a ich nieprzeprowadzanie zawsze pozostawia w tym zakresie niepewność.

Oczywiście – wciąż lepszym rozwiązaniem będzie podstawowy pokarm doskonałej marki, a nie niby-specjalistyczna karma słabego producenta, jednak w miarę możliwości należy szukać pokarmu dedykowanego konkretnym gatunkom papug i sygnowanego logo, które wzbudza zaufanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here