sprawdzone sposoby na blizny po trądziku

Trądzik to dość powszechna choroba zapalna skóry, która, choć pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania, może dotknąć też starszych osób. Często walka z nią to długoletni proces, wymagający konsultacji u wielu specjalistów i zastosowania kilku kuracji. Niestety czasami pozostawia po sobie trudne do usunięcia ślady. Jakie są sprawdzone sposoby na blizny po trądziku? Podpowiadamy.

Czym są blizny po trądziku?

Trądzik to choroba, która u każdego pacjenta może mieć zupełnie inny przebieg. Czasami zastosowana kuracja pozwala bez większych problemów odzyskać gładką i zdrową cerę. W wielu przypadkach jednak wielomiesięczna lub wieloletnia walka z tą dolegliwością pozostawia po sobie przebarwienia i blizny.

Blizny po trądziku powstają w wyniku gojenia się ran, które mogły być spowodowane przez uraz mechaniczny, czynniki chemiczne lub termiczne. Nasz organizm chce naprawić uszkodzoną skórę. Ubytek taki zastąpiony jest jednak unaczynioną tkanką ziarninującą, która z czasem ulegać bliznowaceniu.

Rodzaje blizn po trądziku

Blizny po trądziku różnią się między sobą wielkością, głębokością, a także kształtem. Wśród najpopularniejszych można wymienić hipertroficzne, które przybierają postać wypukłych ponad powierzchnię skóry guzków. Atroficzne z kolei znajdują się pod powierzchnią i przyjmuj formę wgłębień lub fałdek.

Na klatce piersiowej często pojawiają się blizny przerosłe i keloidy, które naciekają na zdrowe tkanki i nie obejmują jedynie chorej skóry. W związku z tym, z czasem mogą się powiększać. Najtrudniejsze do usunięcia są jednak blizny odbarwione, w których doszło do hipopigmentacji, dlatego zazwyczaj mają barwę białą.

Blizny po trądziku a pielęgnacja twarzy i ciała

Żeby pozbyć się blizn po trądziku, należy połączyć zabiegi chemiczne lub manualne z właściwie dobraną pielęgnacją. Musi być ona nakierowana nie tylko na usunięcie blizn oraz przebarwień potrądzikowych, ale również obecne potrzeby naszej cery.

Z tego powodu, osoby dojrzałe, mogą stosować np. serum przeciwzmarszczkowe.

W przypadku skóry tłustej, skłonnej do trądziku, warto sięgnąć po produkt, który zwalcza niedoskonałości i ujednolica koloryt, a dodatkowo zapobiega nawrotom choroby. Jeżeli nasza cera jest poddawana profesjonalnym, inwazyjnym zabiegom, warto sięgnąć po kremy regenerujące zawierające na przykład pantenol czy madekasozyd.

Zabiegi na blizny po trądziku

Właściwa pielęgnacja wspomaga leczenie i może rozjaśnić lub całkowicie zredukować przebarwienia. Często jednak jest niewystarczająca w przypadku blizn. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych wykonywanych przez doświadczonego kosmetologa lub dermatologa.

Wśród najpopularniejszych zabiegów na blizny po trądziku można wymienić mikrodermabrazję i dermabrazję, a także peeling chemiczny. Skuteczny w walce z tego typu niedoskonałościami jest również laser frakcyjny ablacyjny i nieablacyjny, a także frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa.

Domowe sposoby na blizny po trądziku

W przypadku niewielkich blizn lub przebarwień można spróbować domowych sposobów. Nie będą one tak skuteczne jak profesjonalne zabiegi, jednak mogą okazać się pomocne. W szczególności przydatne w takiej sytuacji są domowej roboty maseczki wykonane z łatwo dostępnych produktów spożywczych.

Wśród najpopularniejszych można wymienić te z awokado i limonki, oliwy z oliwek, miodu, a także oleju jojoba i limonki. Mają one właściwości rozjaśniające i regenerujące, dlatego są najskuteczniejsze w przypadku przebarwień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here