Szabla – jak dbać o swoją kolekcję?

0
1187

Każdy kolekcjoner dba o to, by jego zasoby były imponujące dla oglądających. Niezależnie też, czy dysponujemy dużym zestawieniem najpopularniejszych produktów, czy dopiero zaczynamy swoją przygodą z daną dziedziną – w każdym wypadku odczuwamy dumę, z zebranych przedmiotów i to właśnie jest euforia kolekcjonerów.

Warto jednak wiedzieć, jak zabezpieczyć swoją kolekcję przed niesprzyjającymi warunkami panującymi w pomieszczeniu i ewentualnymi uszkodzeniami. Dzięki temu przez wiele lat będzie ona cieszyć się niezawodnością i elegancją. W tym materiale zastanowimy się jak pielęgnować takie przedmioty jak szabla, która dla wielu fachowców może być początkowo problematyczna, lecz jej wygląd na ścianie na pewno zwróci uwagę gości i podkreśli styl całego pomieszczenia, co z pewnością wynagrodzi włożoną pracę.

Szabla to wspaniały przedmiot, który kojarzy się nam z historią wojny. Niektórzy miłośnicy tego typu asortymentu wykorzystują w swoich zbiorach szable konkretnych wojskowych o określonym stopniu wojskowym. Inni natomiast wybierają konkretną datę lub wydarzenie. Jeśli Ty zastanawiasz się od czego zacząć, to spraw sobie wyposażenie (lub raczej replikę) swojej ulubionej postaci historycznej. Z czasem sam ocenisz, w którą stronę chcesz się rozwijać.

Zabezpiecz odpowiednio swoją kolekcję

Inwestując w takie wyposażenie jak szabla, na pewno zależy CI na tym, by chronić je przed osobami, które nie powinny mieć do niego dostępu, niesprzyjającymi warunkami, a nawet przed zwykłym kurzem. Chociaż repliki zazwyczaj są trzymane na ścianach, ponieważ prezentują się doskonale, prawdziwi kolekcjonerzy często decydują się na wykorzystanie specjalnych gablot, które idealnie podkreślają ich zbiory – zwłaszcza jeśli są one cenne. Pamiętaj jednak o tym, by nawet stawiając szable na stojaku, zabezpieczyć ją odpowiednio, by nie dostała się w ręce osób niepowołanych – to w końcu replika broni.

Czyść regularnie wszystkie przedmioty

Jak pozbyć się zanieczyszczeń kolekcji i czy trzeba w ogóle to robić, skoro nie używamy danych przedmiotów na co dzień? Okazuje się, że ma to ogromne znaczenie dla stanu kolekcji, gdyż nawet krótki kontakt ze skórą może mieć destrukcyjny wpływ na stan przedmiotów. Szabla wykonana jest z materiału, który potrafi szybko rdzewieć, a pozostawiony pot, wilgoć, tłuszcz i sól, są w stanie w błyskawicznym tempie spowodować korozję. Warto dodać do listy kurz i wilgoć w pomieszczeniu, by przekonać się, że zabezpieczenie kolekcji przy pomocy specjalnych preparatów ochronnych jest niezwykle przydatne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here