Szampon jest kosmetykiem, którego stosowanie jest absolutnie podstawą pielęgnacji włosów. Wiele osób twierdzi, że szampon do włosów nie ma znaczenia jaki jest, a jego jedynym zadaniem jest mycie włosów. Jednak nie jest to prawdą, ponieważ szampon dodatkowo może włosy pielęgnować. Dzięki niemu włosy mogą być mocniejsze, nawilżone a przetłuszczanie włosów unormowane. Jednak, aby te wszystkie korzyści osiągnąć szampon musi być dobrze dobrany.
Rodzaje szamponów do włosów
Szampon do włosów normalnych, to łagodny kosmetyk myjący. Nie obciąża i nie przetłuszcza nadmiernie włosów. W składzie powinny znaleźć się składniki o właściwościach nawilżających i wygładzających.
Szampon do włosów cienkich, jego kluczowym zadaniem jest działanie u nasady włosów. Powinien nadawać objętości włosom. Dzięki czemu fryzura będzie lepiej się prezentowała, a włosy wyglądały na grubsze. W składzie musimy szukać silikonów, których zadaniem jest wygładzenie włosa, keratynę oraz antyoksydanty.
Szampon do włosów łamliwych, został opracowany tak, aby wzmocnić i zregenerować strukturę włosów. Składniki zawarte w takich szamponach, odżywiają cebulki włosa. Mowa tutaj szczególnie o: kolagenie, witaminach, wyciągach ziołowych, elastynie i panthenolu.
Szampon do włosów suchych, jego zadaniem jest dostarczenie protein i lipidów, które są zatrzymywane w strukturze włosa. Składniki aktywne, które pomogą zwiększyć nawilżenie włosów to: masło shea, silikony, surfaktanty, które zapobiegają rozchylaniu się łuski włosa, przez co włosy nie wyglądają jak ‚siano’. Kluczowe są składniki natłuszczające i odżywcze, chroniące przed promieniami UV.
Szampon do włosów przetłuszczających, powinien normalizować pracę gruczołów łojowych. To jest tego główne zadanie. Wśród składników takiego szamponu, należy szukać wyciągu z chmielu, pokrzywy, jałowca, lawendy, olejku z drzewa herbacianego.
Szampon przeciwłupieżowy, powinien leczyć skórę głowy poprzez regulację rogowacenia i złuszczania naskórka skalpu. Skład takiego szamponu wyróżnia się na tle innych, obecnością takich substancji jak wyciąg z szałwii, witamina E, mentol, woda siarczkowa, ekstrakt z żeń-szenia.
Przeczytaj też: OLEJKI I SERUM DO WŁOSÓW – KTÓRE WYBRAĆ?