padaczka
fot. pixabay.com

Padaczka to poważna choroba, która dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci. Ze względu na ataki może stanowić zagrożenie dla życia. Właśnie dlatego tak istotne jest jak najszybsze zdiagnozowanie tego schorzenia, które przygotuje nas odpowiednio na radzenie sobie z jego objawami. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/objawy-padaczki-rozpoznac-epilepsje-u-doroslych-dzieci/

Padaczka – niebezpieczna przewlekła choroba

Padaczka jest chorobą o podłożu neurologicznym. Wynika ona z uszkodzenia neuronów. Najczęściej są to neurony znajdujące się w płacie ciemieniowym i skroniowym, choć mogą również być zlokalizowane w innych częściach mózgu. Uszkodzone neurony są nadmierne pobudzone, co w połączeniu z ich dysfunkcją prowadzi do napadów padaczkowych. 

Przyczyny padaczki

Specjaliści wskazują na kilka przyczyn pojawienia się padaczki u pacjenta. Najczęściej wskazuje się zaburzenia w rozwoju neuronów w trakcie życia płodowego, jak również komplikacje przy porodzie, prowadzące do niedotlenienia mózgu. Może ona również mieć związek z chorobami genetycznymi, które oprócz padaczki występują u pacjenta. Padaczka w okresie dziecięcym może być również spowodowana neuroinfekcjami. 

W przypadku osób dorosłym jedną z częstszych przyczyn są urazy głowy. Na ogół są to silne wyrazy, powstałe w trakcie wypadku. Epilepsja, bo tak również określana jest padaczka, może mieć również związek z poważnymi chorobami jak stwardnienie rozsiane,  nowotwory układu nerwowego, guzy mózgu, udary. 

Objawy padaczki

Padaczka najczęściej objawia się napadami padaczkowymi, które przebiegają dwuetapowo. Na początku ataku chory traci przytomność na kilkanaście czy kilkadziesiąt sekund. W drugiej fazie następuje silny skurcz mięśni, podczas którego ciało wygina się w charakterystyczny sposób do tyłu. Gałki wywracają się ku górze, dochodzi do silnego szczękościsku i czasowych problemów z oddychanie. Następnie zaczynają się silne drgawki, które wstrząsają całym ciałem chorego. Trwają one kilka minut. Po ich ustąpieniu, wraca miarowy oddech. Podczas napadu charakterystyczne jest to, że z ust chorego wydostaje się piana. Epileptyk nie pamięta, co się wydarzyło, nie jest świadomy podczas ataku padaczkowego. 

Przeczytaj też: http://dzidziula.pl/jak-ubierac-noworodka-zima/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here