Tajniki odpowiedniego kadrowania

W fotografii kadrowanie ma bardzo duże znaczenie. Można bowiem w łatwy sposób zniekształcić obraz albo pokazać w kadrze niekoniecznie to, co chciało się w nim ująć. Niezwykle istotna jest zatem odpowiednia kompozycja, która wygląda inaczej w przypadku wykonywania zdjęć portretowych, a zupełne odmiennie w przypadku fotografii grupowych. Warto znać podstawowe zasady, aby albumy na zdjęcia mogły być wypełnione tylko udanymi ujęciami.

Właściwe kadrowanie kluczem do udanych zdjęć

Jeśli zdarzyło Ci się wykonać zdjęcie, które było prawie udane, tzn. skupiając się na pierwszym planie, zapomniałeś ogarnąć wzrokiem tego co jest wokoło, to wiesz, że musisz popracować nad kadrowaniem. Oczywiście nieudany kadr czasem wychodzi nie z naszej winy, zwłaszcza wtedy, gdy ktoś niespodziewanie zakłóci zdjęcie swoją obecnością. Dlatego jeśli nie masz do dyspozycji możliwości rozmycia tła, poprzez stosowanie odpowiedniej przesłony bądź gotowy efekt graficzny, to musisz unikać wykonywania zdjęć w tłumie. Wtedy narażasz się na zepsucie zdjęcia poprzez pojawienie się bohaterów drugiego planu. Zdjęcie z wakacji, gdzie zamiast ciebie i partnera w tle widać mężczyznę z reklamówką albo piwem w dłoni nie będzie wyglądać najlepiej, a przecież albumy na zdjęcia chce się wyeksponować. Oczywiście w dobie cyfrówek skasowanie zdjęć nie jest problemem. Jednak na skutek nieuwagi może okazać się, że żadne ujęcie nie jest dobre i właściwie wszystkie ujęcia nadają się do skasowania.

Zasady wykonywania zdjęć portretowych

Zdjęcie portretowe to nie tylko zdjęcie twarzy, ale również całej sylwetki. Oczywiście w każdym przypadku konieczne jest zachowanie odpowiednich proporcji, dlatego należy używać właściwego obiektywu. Zdjęć portretowych nie można wykonywać obiektywem o długości poniżej 35 mm, czyli fachowo mówiąc zbyt krótką ogniskową. Zalecana jest taka o długości przynajmniej 50 mm, a najlepiej od 70 mm. W przypadku portretowania twarzy należy stosować raczej kadr centralny. Chodzi o to, aby jej po prostu nie zniekształcić. Warto zrobić kilka ujęć i znaleźć najlepszą pozycję metodą prób i błędów. Na pewno zdjęcia portretowego nie powinno się wykonywać z góry, chyba, że efekt zniekształcenia proporcji jest zamierzony. W przypadku zdjęć całej sylwetki często stosuje się ujęcie od dołu, co pozwala wysmuklić ją optycznie. To typowy trik, który można zaobserwować w modowych sesjach zdjęciowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go na własny użytek. Zdjęcie najlepiej wykonywać na wysokości oczu osoby fotografowanej, dzięki temu nie zaburza się proporcji twarzy. Dużej cierpliwości wymaga w tym względzie robienie zdjęć dzieciom. Najlepiej wykonywać je bez przygotowania, dostosowując przesłonę do szybko przemieszczającego się dziecka. Warto wiedzieć, że wykonując zdjęcia en face optycznie powiększa się sylwetkę, a przy ustawieniach lekko z boku można ją lekko wyszczuplić.

kadrowanie krajobrazu

Zasady wykonywania zdjęć grupowych

Wykonywanie zdjęć grupowych nie jest łatwe. Trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiednią kompozycję. Jeśli jest to tradycyjne zdjęcie z udziałem kilkudziesięciu osób, konieczne jest ich pogrupowanie w odpowiedni sposób. Oczywistym jest, że osoby wysokie nie mogą stać w środkowym rzędzie, aby nie zasłaniać pozostałych. Przy wykonywaniu zdjęcia grupowego konieczna jest spostrzegawczość, a także umiejętność jednoczesnego zwrócenia uwagi modeli, tak by uniknąć zamkniętych oczu, ziewania, czy grymasów na twarzy. Ważna jest również odległość wykonywania takiego zdjęcia. Aby było odpowiedniej jakości i możliwe było dobre ustawienie ostrości można, a nawet warto do jego wykonania wykorzystać stelaż. Oczywiście wszystkie osoby muszą mieścić się w kadrze, a obraz powinien być wykonany symetrycznie, tak by osobom stojącym z brzegu nie dodać optycznie dodatkowych kilogramów.

aparat

Miejsce i czas wykonywania zdjęcia ma znaczenie

Zarówno przy wykonywaniu zdjęć grupowych, jak i portretowych niezwykle ważna jest sceneria. Nie powinna ona odwracać uwagi od głównego tematu zdjęcia. Poza odpowiednią kompozycją ważny jest czas wykonywania zdjęć. Południe raczej całkowicie odpada, ze względu na rażące w oczy słońce. Poza grymasem na twarzy, zbyt ostre słońce uwydatnia również niedoskonałości skóry. Zatem najlepszym momentem na zdjęcie jest wschód lub zachód słońca.

Wykonywanie dobrych zdjęć wcale nie należy do bardzo skomplikowanych czynności. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, a zdjęcia będą udane, w związku z tym chętnie będziesz dzielić się swoimi fotorelacjami z wakacji i szczególnych uroczystości, umieszczonymi w albumach na zdjęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here