Aparat bezlusterkowy czy lustrzanka

Jaki aparat fotograficzny wybrać: lustrzankę, czy tańszego bezlusterkowca? Zanim odwiedzimy sklep z aparatami i dokonamy wyboru, należy przeanalizować, jakie są możliwości konkretnego sprzętu i ocenić, jaki rodzaj sprzętu będzie spełniał nasze indywidualne potrzeby. Bardzo ważne jest, w jaki sposób chcemy używać aparatu.

Dla kogo lepszy jest bezlusterkowiec zamiast lustrzanki?

Bezlusterkowce są idealne, gdy nie chcemy na początek inwestować w drogi sprzęt, a jednocześnie chcemy już fotografować aparatem bardziej zaawansowanym niż telefon komórkowy. Aparat fotograficzny bez lustra jest przede wszystkim niewielkiej wagi (mimo że pozornie wygląda tak jak lustrzanka w wielu przypadkach), daje podgląd finalnego obrazu na ekranie LCD (nie musimy patrzeć w obiektyw jak w przypadku lustrzanki, co zdecydowanie zwiększa wygodę robienia zdjęć) i pozwala na automatyczny, szybki fokus obrazu. Jest idealny, gdy chcemy rejestrować mecze, teatrzyki dziecięce, taniec, czy pojazdy w ruchu. Aparat bezluterkowy zawsze też będzie tańszy niż lustrzanka.

Dla kogo lustrzanka będzie lepsza?

Lustrzanka jest natomiast oczywistym wyborem dla osób, które w sztuce fotografii są już zaprawieni i którzy chcą inwestować w swoje hobby. Chcą, aby jakość robionych zdjęć była jeszcze lepsza. Jednak aby zrobić dobre zdjęcia lustrzanką, trzeba napracować się nieco bardziej niż wtedy, gdy posługujemy się aparatem bezlusterkowym. Przede wszystkim, obraz widziany w okienku nie zawsze da nam informację, na jakim poziomie jest jasność i biel w kadrze. Nie zawsze też będziemy zadowoleni z tego, że lustrzanka nie ustawi nam szybko ostrości obrazu. W przypadku tego typu aparatu trzeba robić to ręcznie. Aparaty bezluterkowce dają komfort płynnego przestawiania poziomu ostrości, dzięki czemu możemy skupić się wyłącznie na robieniu ujęć, bez poświęcania uwagi na samodzielne regulowanie ostrości. Lustrzanki nie są w pełni ciche, jak aparaty bezlusterkowe. Zawsze słyszalny jest charakterystyczny klik w momencie naciskania na przycisk robienia zdjęć.

Czym jest tak naprawdę lustrzanka? Jest to aparat fotograficzny, w którym wymienny jest obiektyw i matryca (cyfrowa) służąca do zapisu obrazu. Lustrzanki mają migawki z ruchomym lustrem, takie same, jakie znamy z najstarszych na świecie aparatów fotograficznych. Lustrzanki różnią się między sobą poziomem zaawansowania. Te podstawowe, amatorskie, są tanie i bardzo proste w obsłudze. Najwięcej wprawy wymagają lustrzanki pełnoklatkowe, profesjonalne, które nie mają wbudowanego trybu automatycznego i dają obraz o takiej rozdzielczości i rozmiarach, jak klatka z kliszy 35 mm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here