Terapia fotodynamiczna jest to nowoczesna metoda, która wykorzystuje światło w celach leczniczych. Znajduje ona zastosowanie w rozmaitych dziecinach medycyny, zarówno w okulistyce jak i na przykład w onkologii. Wykorzystanie światła w lecznictwie otwiera wiele nowych dróg terapii.
Zdecydowaną zaletą terapii światłem jest fakt, że jest nieinwazyjna i nietoksyczna dla organizmu. Dzięki jej zastosowaniu możemy uniknąć wielu skomplikowanych i niosących większe ryzyko zabiegów chirurgicznych. Dzięki niej możemy wyleczyć złośliwe nowotwory skóry, a także trądzik czy zwyrodnienie plamki żółtej.
Pod wpływem wiązki światła niszczy się komórki zmienione chorobowo na przykład miejsca objęte stanem zapalnym, bakterie, grzyby, wirusy a także komórki nowotworowe. Zaletą zabiegu jest fakt, że nie narusza on zdrowych tkanek. Po zabiegu w przeciwieństwie do operacji chirurgicznych nie musimy borykać się z nieestetycznymi bliznami.
Tak jak w przypadku każdego zabiegu, także do terapii fotodynamicznej istnieją pewne przeciwwskazania. Bezwzględnie terapii światłem powinny unikać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, bardzo opalone, zażywające leki światłouczulające, chore na cukrzycę, bielactwo, łuszczycę, opryszczkę oraz choroby wątroby i nerek.
Przygotowując się do zabiegu na 14 dni przed nie powinno się aplikować kwasów owocowych na skórę a także unikać kremów z witaminą C, retinolem, nie pić ziół z miłorzębu japońskiego, dziurawca i nagietka, nie przyjmować aspiryny. Niezalecane są również peelingi i inne zabiegi złuszczające skórę.
Przed zabiegiem skórę smaruje się preparatem światłouczulającym, w postaci żelu czy maści. Preparat ten wchłania się zwykle jedną, do trzech godzin. Następnie na wybrane miejsce kieruje się wiązkę światła. W miejscu zabiegu może pojawić się niewielka rana.
Po zabiegu nie występują raczej dokuczliwe skutki uboczne czy inne powikłania, niektórzy obserwują jednak obrzęk i zaczerwienienie w miejscu naświetlania czy niewielki ból. Po zabiegu należy bezwzględnie chronić się przez promieniowaniem słonecznym.

www.med-online.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here