kola nerkowa

Kolka nerkowa jest to objaw kamicy nerkowej, czyli inaczej mówiąc osadzenia się w drogach moczowych kamienia, który blokuje drogę odpływu moczu. Taka kolka objawia się silnym bólem brzucha, które promienieje w kierunku odcinka lędźwiowego pleców, aż do ud. W przypadku leczenia konieczne jest łagodzenie dolegliwości bólowych, podawanie leków mających drogi moczowe oraz usunięcie kamienia z dróg moczowych zabiegiem chirurgicznym. Czym dokładnie jest kolka nerkowa znak zapytania Jakie są jej przyczyny i objawy? Czy da się jej zapobiegać? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/kolka-nerkowa-bolesny-objaw-kamicy-moczowej/ 

Silna dolegliwości bólowa jako objaw kamicy moczowej 

Kolka nerkowa jest to bolesne schorzenie, które towarzyszyły przesuwaniu się kamienia nerkowego w drogach moczowych. Sporo osób taki ból porównuje z niezwykle silnym bólem, który ustępuje dopiero po wydostaniu się kamienia z dróg moczowych. Takiej kolce zazwyczaj towarzyszy ból, który związany jest nie tylko z przesuwaniem się kamienia ale również ma on ostre krawędzie i może uszkadzać śluzówkę dróg moczowych. Co więcej ból może wynikać też zgromadzenia się moczu oraz z wzrastania ciśnienia w drogach moczowych. 

Jakie są przyczyny kolki nerkowej? 

Jest to konsekwencja kamicy nerkowej. Istnieje szereg czynników, które sprzyjają powstawaniu kamieni w drogach moczowych. Najczęstsze z nich to: 

  • niewystarczająca objętość moczu, 
  • hiperkalciuria, 
  • podwyższony poziom kwasu moczowego, 
  • zakażenie bakteryjne (Klebsiella, Proteus) 

Rozwój kamicy nerkowej jest to schorzenie, na które narażone są osoby stosujące nie właściwą dietę. Niewłaściwą, czyli bogatą szczawiny. Będzie to przede wszystkim kawa, herbata oraz czerwone wino. Kolka może występować również u osób które posiadają skłonności do częstych infekcji dróg moczowych, osób po operacjach lub urazach, osób z chorobami nerek oraz osób ze stanami zapalnymi jelit. Innymi czynnikami ryzyka Jest otyłość, nadużywanie witaminy C lub D oraz występowanie kolki nerkowej u członka rodziny. 

Jak zapobiegać kolce nerkowej? 

W celu zapobiegania kolce nerwowej stosuje się nawadnianie organizmu. Dziennie należy wypijać co najmniej 2 l płynów. Co więcej powinno ograniczać się spożywanie kawy, szpinaku czy rabarbaru oraz białka zwierzęcego. 

Zobacz też: http://studioniezapominajka.pl/rak-watroby-jakie-sa-jego-przyczyny-objawy-i-metody-leczenia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here