ekogroszek

Podstawowym paliwem dla niskoemisyjnych kotłów nowej generacji jest ekogroszek, czyli węgiel kamienny o odpowiedniej granulacji. Wielkość bryłek takiego węgla musi mieścić się w ściśle określonych proporcjach, dzięki czemu może być on dostarczany do paleniska przy pomocy specjalnego podajnika automatycznego. Prócz granulacji ważne są także takie parametry jak zawartość siarki, popiołu czy wilgotność. Kluczowym parametrem węgla jest oczywiście jego kaloryczność, czyli wydajność energetyczna.

Wartość opałowa węgla

Szukając produktu dobrej jakości, przyglądamy się jego wartości opałowej – kaloryczności. Większość dostępnych na rynku ekogroszków polskiej produkcji to paliwa średniej klasy, o wartości opałowej mieszczącej się w przedziale 24-28 MJ/kg. Oczywiście w sprzedaży znajdziemy również mniej energetyczny opał, a także węgiel bardziej energetyczny, który w przypadku kotłów nowej generacji raczej się nie sprawdzi. Optymalnym wyborem jest zakup węgla o kaloryczności sięgającej 28 MJ/kg. Oszczędne osoby mające dobrze zaizolowane domy, których ogrzewanie nie wymaga stosowania opału wysokokalorycznego, mogą zdecydować się na zakup węgla nieco tańszego, o wartości opałowej w granicach 24-26 MJ/kg. Warto podkreślić, że mniej kaloryczny ekogroszek może podnieść koszty ogrzewania przy dużych mrozach – to produkt pozwalający ogrzać dom, gdy zima jest stosunkowo łagodna i podtrzymywanie żądanej temperatury nie wymaga ciągłego grzania.

Wilgotność węgla i inne parametry

Dla odbiorcy końcowego jednym z najważniejszych parametrów przy zakupie ekogroszku jest jego wilgotność. Praktycznie każdy producent kotłów nowej generacji, przystosowanych do stosowania tego typu opału podkreśla, że warunkiem gwarancji jest korzystanie z suchego węgla. Mokry ekogroszek przyczynia się do szybszej korozji podajnika i innych elementów kotła, a pojawiająca się podczas jego spalania wilgoć może być również przyczyną powstawania nieestetycznych zacieków wokół komina. W związku z tym zawsze warto sięgać po węgiel o niskim poziomie wilgotności, a dodatkowo, przed zasypaniem podajnika, przynajmniej przez kilka dni należy poddać go suszeniu.

Wbrew pozorom zakup dobrego ekogroszku nie jest łatwy. Opał z marketów ma różną jakość, a węgiel ze składów jest często zawilgocony. Ciekawym wyborem może być zakup opału przez Internet. Taka sprzedaż cieszy się coraz większą popularnością i chętnie korzysta z niej wielu producentów. W ten sposób można znaleźć dobrej jakości węgiel o pożądanych parametrach, a przy okazji zamówić go w dość niskiej, często bardzo konkurencyjnej cenie.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here