Jaskinie są formami krasowymi, z których Jura Krakowsko-Częstochowska może być dumna. Wiele z tych jaskiń to miejsca o wyjątkowej szacie naciekowej, nie brak w ich gronie i takich obiektów, które są bardzo ważnymi stanowiskami archeologicznymi. Jedną z ciekawszych jaskiń w rejonie Złotego Potoku jest Jaskinia Niedźwiedzia. Dlaczego warto do niej zajrzeć w trakcie wycieczki po tej części Jury?
Jaskinia Niedźwiedzia leży na terenie rezerwatu „Parkowe”, w pobliżu najważniejszych atrakcji Złotego Potoku. Odkryta przez Zygmunta Krasińskiego, jest dziś miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów planujących wycieczki w rejonie tej miejscowości. Być może nie jest to największa i najpiękniejsza jaskinia, jaką może się pochwalić Jura, jednak uroku nie można jej odmówić. Składa się ona z obszernej komory, od której odchodzą trzy korytarze. W sumie jaskinia ma długość około 70 m., a do otworu wejściowego można dziś dotrzeć bez problemów dzięki ścieżce przyrodniczej, ułatwiającej zaplanowanie wycieczki po najciekawszych zakątkach rezerwatu „Parkowe”.
Jaskinia Niedźwiedzia wielokrotnie służyła ludności jako schronienie. W jej namulisku odkryto szczątki dawnych zwierząt, m. in. niedźwiedzia jaskiniowego, mamuta oraz renifera. Znaleziono tu również ślady pobytu człowieka, który miał tu swe obozowisko w okresie paleolitu. Dziś jaskinia odwiedzana jest i przez tych turystów, którzy chcą zobaczyć miejsce służące mieszkańcom Złotego Potoku jako schronienie w czasie II wojny światowej. Warto jednak zachować ostrożność w czasie samodzielnego penetrowania jaskini (nie jest ona oficjalnie udostępniana do zwiedzania, choć wejść do komory przy wejściu może każdy), gdyż w jej wnętrzu goszczą obecnie nietoperze.