Kiedy warto wybrać się do Indonezji

Istotnym aspektem każdego wyjazdu jest niewątpliwie pogoda. Może ona znacząco wpłynąć na to, jak przebiegnie cały wyjazd i jakie będą nasze wrażenia z podróży. Mało tego, jeśli nie bierze się pod uwagę ewentualnych komplikacji warunków atmosferycznych, można później być niepotrzebnie zaskoczonym, rozczarowanym, że nie udało się zrealizować ustalonego planu, a niekiedy nawet narazić się na nieprzyjemne konsekwencje. Bardzo popularnym kierunkiem wśród turystów jest Indonezja. Co powinniśmy wiedzieć o tamtejszym klimacie?

Różnorodność klimatyczna wysp Indonezji

Klimat jest bardzo zróżnicowany, jeśli chodzi o wyspy Indonezji, ponieważ jest ich tam całe mnóstwo i trudno oczekiwać, że wszystkie będą ze sobą spójne pod względem pogody. Powyższe informacje nie oznaczają, że możemy jechać do Indonezji na chybił-trafił. W niektórych rejonach można bowiem trafić na naprawdę drastyczne zmiany warunków atmosferycznych w poszczególnych okresach. Istnieją wyspy, na których zdarzają się ulewy prowadzące do kataklizmów, a także ekstremalne susze. Lepiej zatem dobrze przygotować swoją podróż.

Pora sucha i deszczowa

Główną cechą indonezyjskiego klimatu jest występowanie pory suchej i deszczowej. Temperatura w Indonezji jest stosunkowo stała, a zatem jest to ciepły kraj. Na poszczególnych wyspach pojawiają się jednak skoki temperatur, na co warto być przygotowanym i nie zabierać jedynie samych najlżejszych ubrań. Ogólnie mówi się, że pora sucha trwa w Indonezji od maja do października, zaś reszta roku to pora deszczowa. To właśnie w porze suchej na te tereny przybywa najwięcej turystów. Bardzo wiele zależy jednakże od poszczególnych regionów – powyższe terminy to tylko ogólne wyznaczniki. Trzeba zatem dokładnie zapoznać się z konkretnymi warunkami atmosferycznymi wyspy, na którą chcemy się wybrać, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o wycieczce.

Oczywiście, nie tylko pogoda może zadecydować o tym, czy w danym okresie warto wybrać się w określone miejsce. Choć jest to niejednokrotnie kluczowy czynnik, dobrze jest także zastanowić się nad tym, czy opłaca się jechać do Indonezji w szczycie sezonowym. Zazwyczaj bowiem koszty takiej wycieczki są wyższe, a dodatkowo możemy natrafić na dzikie tłumy turystów. Należy również sprawdzić święta i inne okoliczności, które mogą wpłynąć na naszą podróż. Trzeba zatem pamiętać o tym, że wyjazd do jakiegokolwiek kraju wymaga gruntownego przygotowania i sporej wiedzy, którą trzeba zdobyć jeszcze przed rozpoczęciem rozmaitych procesów organizacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here