Lekarze alarmują, plakaty informują, media krzyczą aby badać się profilaktycznie. Dzięki temu, że choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium, mamy spore pole do działania i dużo większe szanse na całkowite wyleczenie. Endoskopia jelita grubego, czyli kolonoskopia jest jednym z badań, które powinno się wykonywać profilaktycznie.

Endoskopia jelita grubego – kiedy jest stosowana?
W większości placówek medycznych wiszą plakaty, które zachęcają do badania kolonoskopowego. Apel skierowany jest do osób po pięćdziesiątym roku życia, które nie mają problemów z jelitem grubym. Badanie jest wykonywane za darmo po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty.
Przesłanką do wykonania endoskopii jelita grubego są wszelkiego rodzaju dolegliwości jakie mogą się pojawić czyli krwawienia, bóle w okolicy odbytu, zaparcia, biegunki, hemoroidy.
Jeśli w naszej rodzinie ktoś chorował na raka jelita grubego, oznacza to że możemy być obciążeni genetycznie chorobą nowotworową, jest to również wskazanie do wykonania kolonoskopii

Kolonoskopia nie taka straszną jak ją malują!
Badanie nie należy do najprzyjemniejszych, ale personel medyczny robi wszystko w kierunku jak największego komfortu pacjenta. Kolonoskopię można wykonać ambulatoryjnie, pod znieczuleniem miejscowym lub na oddziale szpitalnym pod narkozą ogólną. Pierwsza opcja jest o tyle wygodna, że po kilku godzinach idziemy do domu, natomiast w przypadku hospitalizacji musimy pozostać na oddziale szpitalnym minimum 24 godziny.

Do kogo z wynikami?
Jeśli wynik badania jest dobry, nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, wynik należy pokazać lekarzowi rodzinnemu. Natomiast jeśli zostały stwierdzone zmiany chorobowe, to z wynikami należy zgłosić się do specjalisty chorób jelita grubego czyli proktologa.

Jak często zgłaszać się na badanie?
Mając prawidłowe wyniki badania endoskopii jelita grubego, wystarczy że pojawimy się na badaniu co pięć lat. W przypadku zmian chorobowych i konieczności leczenia, sprawa jest bardzo indywidualna i tutaj należy dostosować się do wskazań lekarskich.

www.galax-sport.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here