PCW profilowane i PCW miękkie pod lupą

Wydaje się, że o polichlorku winylu powiedziano już wszystko. Tworzywo to zostało odkryte niemal 200 lat temu, a dziś jest obecne w każdym domu. Wciąż jednak niektórzy, stojąc w obliczu chociażby remontu domu, gubią się pośród rodzajów dostępnych płyt PCW. W tym wpisie omówimy PCW profilowane oraz PCW miękkie, aby choć trochę przybliżyć Wam świat tego specyficznego tworzywa sztucznego.

PCW profilowane

Ten rodzaj płyt bardzo często wykorzystuje się do pokryć dachowych. W niektórych miejscach można je wręcz odnaleźć pod hasłem „płyty dachowe z PCW”. PCW profilowane będzie posiadać oczywiście wiele cech wspólnych dla wszystkich typów płyt z polichlorku winylu. Możemy oczekiwać, że będzie lekkie, a zarazem wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i czynniki chemiczne, a także łatwe w obróbce. W charakterystyce płyt profilowanych znajdziemy jednak też kilka swoistych elementów. Z pewnością nie da się nie zauważyć ich specyficznego kształtu (np. płyty faliste). Co więcej, PCW profilowane cechuje wysoka udarność. Przekłada się to na odporność na uderzenia (w tym grad), nic więc dziwnego, że tak często z tego materiału tworzy się pokrycia dachowe.

PCW miękkie (standardowe i chłodnicze)

PCW miękkie nie występuje w postaci płyt. Sprzedawane jest za to w formie pasów oraz rulonów. Tworzone z nich tak zwane kurtyny PCW służą jako bariera ochronna przed czynnikami zewnętrznymi. Chodzi między innymi o izolację termiczną (zwłaszcza gdy bierzemy pod uwagę PCW miękkie w wariancie chłodniczym), ale nie tylko. Taka kurtyna ograniczy też przedostawanie się zanieczyszczeń (między innymi kurzu i pyłu), a nawet wytłumi hałas. Są one więc często montowane na halach produkcyjnych czy w otworach bramowych. Warto pamiętać, że w zależności od wybranego wariantu, PCW miękkie zachowa się inaczej w niskiej temperaturze. Wariant standardowy zredukuje napływ hałasu, dymu czy owadów, jednak straci właściwości w niskiej temperaturze (poniżej -5℃). Wariant chłodniczy poradzi sobie nawet przy -25℃.

Zarówno PCW profilowane, jak i miękkie to świetne materiały, które znajdą szerokie zastosowanie w przemyśle. Zakupione od sprawdzonego producenta, posiadające stosowane gwarancje, posłużą w dobrym stanie przez wiele lat. Jest to jednak zaledwie wycinek ze świata produktów z polichlorku winylu i warto o tym pamiętać. PCW znane jest w branży od lat, a mimo to wciąż nie zostało wyparte przez nowsze technologie i nic nie wskazuje na to, aby miało to nastąpić w najbliższej przyszłości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here