Baseny ogrodowe coraz częściej zobaczyć można również w polskich ogrodach. Ich zbudowanie wiąże się z zainwestowaniem znacznych środków finansowych, jednak komfort płynący z wypoczynku we własnym basenie zawsze kiedy ma się na to ochotę, jest wart tych pieniędzy.
Basen to tylko początek
Samo zbudowanie niecki i wypełnienie jej wodą nie wystarczy, aby można było bezpiecznie korzystać z ogrodowego basenu. Niezbędne jest zamontowanie dodatkowego wyposażenia.
Najważniejszym elementem basenu jest oczywiście woda. Środowisko wodne sprzyja rozwojowi różnego rodzaju grzybów i bakterii, dlatego należy zadbać, aby woda w basenie była stale oczyszczana. Służą temu pompy basenowe, które stanowią napęd dla filtrów piaskowych, kartuszowych i innych. Przy wyborze pompy basenowej warto kierować się jej mocą, która musi być wystarczająca do obsługi wszystkich podłączonych do niej filtrów.
Czystość wody zapewniają również wspomniane już filtry. Do najpopularniejszych należą filtry piaskowe, które oczyszczają wodę z zanieczyszczeń takich jak ludzkie włosy, pozostałości martwego naskórka, tłuszcz lub liście. Za dezynfekcję wody odpowiada sterylizator UV, elektrolizer soli i automat, który dozuje środki chemiczne. Elementem, który również zabezpiecza nieckę przed zanieczyszczeniami, jest nakrycie basenu. Może je stanowić folia solarna, która dodatkowo nagrzewa wodę, lub zadaszenie basenowe.
Na etapie budowy basenu można też zamontować różnego rodzaju atrakcje wodne, np. przeciwprądy lub wodne kaskady. Atrakcje te wiążą się z zakupem dodatkowych urządzeń, takich jak elementy jeat stream i do hydroterapii.
W basenie znajdują się również urządzenia i elementy, które odpowiadają za obieg wody. Należą do nich pompy, skimmery i dysze.
Wyposażenie ułatwiające korzystanie z basenu
Baseny ogrodowe mają różną głębokość, jednak wejście do każdego z nich i późniejsze wyjście wymaga użycia drabinki. Jest to bardzo funkcjonalny dodatek, który znacznie poprawia bezpieczeństwo.
Niecka basenowa często wymaga dodatkowego oświetlenia. Niekoniecznie musi być to oświetlenie zewnętrzne. Podwodne oświetlenie basenu sprawdza się doskonale nie tylko jako funkcjonalny dodatek, ale również jako dekoracja. Jasne, białe światło doświetla i podkreśla błękit wody, natomiast kolorowe światła stwarzają niepowtarzalny klimat i, w zależności od koloru, całkowicie zmieniają cały basen. Decyzja odnośnie montażu oświetlenia podwodnego musi być jednak podjęta już na etapie budowy basenu. Późniejszy montaż jest niemal niemożliwy.