akupresura

Akupresura pochodzi z Chin. Ma wielkich zwolenników, a w Europie, którzy twierdzą, że jest równie normalna jak pastylki przeciwbólowe. To metoda łagodzenia choroby polegająca na nacisku pewnych momentów na ciele. Wedle medycyny chińskiej organizm działa dzięki energii życiowej zwanej chi. Płynie ona przez kanały – meridiany. Każdy z nich płaci za pracę konkretnego organu w własnym ciele. Gdy zatem przepływ energii przez któryś z meridianów jest nieodpowiedni, odpowiadający mu organ niedomaga. Co więcej, awaria jednego z elementów całego systemu powoduje zaburzenia w życiu następnych.

Akupresura – na czym polega?

Akupresurę można nazwać uproszczoną odmianą akupunktury. W tym przykładu nie korzystamy z igieł, a okazujemy się na magii dotyku. Osoby korzystające z zabiegów akupresury uważają, że uciskanie właściwego miejsca na ciele może ograniczyć lub usunąć ucisk określonej części ciała. Zabiegi akupresury mają swoje początki w medycynie chińskiej. Używano ją już za czasów starożytnych. Ideologia akupunktury polega na tym, że zakłada ona współpracę i wzajemną zależność wszelkich organów ludzkiego ciała. Składając się na tej zasadzie wyodrębniono punkty, które zalicza się akupunkturowymi. Każdy taki cel ma odpowiadać za pracę określonego narządu w ciele człowieka. Uciskanie czy masowanie danego punktu odblokowuje przepływającą energię, co z kolei likwiduje ucisk. Znajduje się, że akupresura korzystnie oddziałuje na oczyszczanie organizmu z każdego rodzaju toksyn.

czy akupunktura jest skuteczna i na czym polega

Nacisk i masaż podczas akupresury

Podczas kuracji specjalista zwykle łączy zabieg akupresury z chińskim masażem. Dzięki temu nie tylko zmniejsza ucisk, jednak również zachęca do pracy system odpornościowy, zmniejsza stres i zmęczenie, usuwa napięcia i blokady mięśniowe, poprawia krążenie limfy. Stymulacja punktów, przyporządkowanych dobrym narządom, usprawnia ich funkcjonowanie. Więc akupresurę można dopasowywać do złagodzenia będących już choroby, jak również profilaktycznie, aby usprawnić ogólny stan zdrowia. Terapeuci zajmujący się akupresurą przyjmują w przychodniach medycyny zwykłej. Jeśli pragniemy uporać się z przewlekłymi dolegliwościami, potrzeba zwykle kilkunastu sesji.

Akupresura – jak to zrobić

Uciski skroni
Naciskaj miejsce na skroni, odległe o szerokość kciuka od punktu przecięcia łuku brwiowego i zewnętrznego kącika oka.
Uciski całej głowy
Masuj cel będący w zagłębieniu, poniżej linii włosów.
Uciski zatok
Uciskaj punkt znajdujący się pomiędzy brwiami.
Uciski czubka głowy
Masuj punkt znajdujący się na podeszwie stopy, w blisko 1/3 jej długości.
Uciski z tyłu głowy
Uciskaj punkt położony na zewnętrznej krawędzi dłoni, tam, gdzie zaczyna się tzw. linia serca.
Uciski migrenowe
Masuj dwa punkty będące w okolicy nadgarstka. Pierwszy z nich wybiera się w odległości trzech, ciasno złożonych palców środkowych drugiej ręki przyłożonych do linii zgięcia nadgarstka. Drugi punkt jednak znajduje się w odległości dwóch złożonych palców z tej linii, na przedłużeniu prawej, wyznaczonej przez palec wskazujący.
Uciski głowy i rozmaite choroby
Naciśnij kciukiem jednej dłoni miejsce w zagłębieniu pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym drugiej ręki (ponad winien utworzyć się wzgórek). Masuj małymi, okrężnymi ruchami, lekko ugniatając punkt kciukiem, na przemian wzmacniając i zwalniając nacisk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here