Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim

Wnętrza skandynawskie łączą zasady minimalizmu, przytulny nordycki wystrój i wygodne meble. Styl skandynawski pojawił się w 1951 roku na londyńskiej wystawie „Scandinavian Design for Life”. Od tego czasu skandynawski wystrój wnętrz bije rekordy popularności na całym świecie.

Kraje Skandynawii a styl skandynawski

Mieszkańcy Skandynawii, Islandii, a także ich sąsiedzi, Finowie, zawsze projektowali swoje domy w sposób oryginalny i autentyczny. Aż pewnego dnia sami stali się trendsetterami, jeśli chodzi o projektowanie wnętrz.

Za kraj, w którym narodził się styl skandynawski, uważa się Szwecję, a jego założycielem jest król Gustaw III. Po podróży do Francji postanowił zaprojektować swoją rezydencję na wzór Wersalu. Jednak Szwecja nie była tak bogatym krajem i nie miała środków, aby stworzyć siedzibę na wzór wersalu. Ponadto Gustaw III postanowił uwzględnić różnice klimatyczne w projektowaniu wnętrz, a mianowicie szwedzkie mroźne zimy i krótkie dni. W rezultacie klasyczny styl rokoko stał się mniej pompatyczny.

Nowy styl stał się prostszy i wygodniejszy. Z czasem styl gustawiański rozprzestrzenił się nie tylko w całej Szwecji, ale także poza jej granicami. Styl, który dziś nazywamy skandynawskim, ukształtował się po zakończeniu II wojny światowej. W 1946 roku w Danii odbyła się Konferencja Nordic Art Industry Conference, która później była zwoływana jeszcze trzykrotnie w innych krajach skandynawskich.

Głównym tematem na nich była przyszłość skandynawskiego wzornictwa: poruszano kwestie szkolenia i wsparcia młodych projektantów, dyskutowano o znaczeniu standaryzacji, o rynku designerskich towarów. To na konferencji Nordic Art Industry ustalono czym jest styl skandynawski.

Styl skandynawski we wnętrzach – charakterystyka

Aby urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, należy wybrać meble o prostej formie i designie. Wszystkie elementy muszą być funkcjonalne, trwałe i niezawodne, a także mobilne i łatwe do przekształcenia. Najczęściej głównym materiałem jest drewno. Meble we wnętrzach skandynawskich z reguły są drewniane lub tapicerowane gładką tkaniną, jeśli chodzi o fotele i sofy.

Łóżka są wygodne i praktyczne. Powinny być również praktyczne. Sofa powinna być rozkładana lub wykorzystywana jako miejsce do przechowywania rzeczy. W sypialniach dla dorosłych zwykle instalowane są rozkładane sofy, a w sypialniach dziecięcych zwykle modele piętrowe.

Lampy, podobnie jak elementy mebli i wystroju, są proste i minimalistyczne. Są nie tylko wygodne, ale również dobrze prezentują się we wnętrzu. Zwróć uwagę na kształt żyrandoli i lamp podłogowych. Plafony mają proste kształty. Jednak styl skandynawski, to także niezwykłe żyrandole z wyraźnymi liniami. Unikaj szklanych przezroczystych kloszy, żyrandoli i lamp ze wzorami lub zakrzywionymi elementami.

Jakie dodatki wybrać?

Główną ideą, która przejawia się w stylu skandynawskim we wnętrzach, jest umiar i maksymalna harmonia w relacjach z innymi ludźmi, sobą i naturą.

Na styl skandynawski duży wpływ miał surowy północny klimat. W krajach nordyckich jest mało światła i ciepła, więc ściany maluje się na biało lub jasnoszaro, aby odbijały promienie słoneczne. Takie rozwiązanie optycznie powiększa nawet skromne pomieszczenia, a samo pokrycie ścian i podłóg we wszystkich pomieszczeniach stwarza wrażenie jednej przestrzeni.

Aby wnętrze wyglądało ciekawiej, możesz dodać jasne akcenty: poduszki, koce, tekstylia, naczynia, plakaty, fotografie. Wybierz jeden lub dwa dodatkowe odcienie. Pamiętaj, że wszystkie dodatkowe kolory powinny być stonowane, głębokie, spokojne, naturalne. Skandynawskie wnętrze nie może być jaskrawo-jasne.

Projektując skandynawskie wnętrza, postaw na naturalne materiały lub wysokiej jakości imitacje. Podłogi w domach są z reguły białe lub wyłożone prawdziwym drewnem. W mieszkaniach stosuje się laminat lub parkiet imitujący naturalne materiały. Odcień może być dowolny od jasnobrązowego do białawego. Ostrożnie używaj ciemnego drewna i jego imitacji: pokój nie powinien wydawać się ponury. Sufit jest zwykle biały – można zastosować zwykły tynk lub sufity podwieszane. Ściany najczęściej pokrywa się farbą lub płynną tapetą. Możesz rozjaśnić pomieszczenie za pomocą fototapety lub imitacji kamienia, lub cegły.

Za co kochamy styl skandynawski?

Największa zaleta stylu skandynawskiego to minimalizm. Skandynawski styl pomaga stworzyć wygodną i funkcjonalną przestrzeń. Cechą stylu skandynawskiego jest stosowanie wyłącznie praktycznych i użytecznych rzeczy. Każda rzecz musi mieć swoje przeznaczenie. Nie ma tu miejsca na pretensjonalność. Im prostsze meble, tym lepiej. Styl skandynawski charakteryzuje się zastosowaniem białych ścian i jasnych drewnianych podłóg. Pozwala to uczynić przestrzeń jasną. Kolejną zaletą stylu skandynawskiego jest prostota i łatwość utrzymania czystości i porządku. Wytarcie wszystkich powierzchni mebli, usunięcie kurzu z nielicznych elementów dekoracyjnych oraz umycie lub odkurzenie jasnej drewnianej podłogi zajmuje mniej czasu, niż we wnętrzach klasycznych czy śródziemnomorskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here