jak zyc zdrowo

Portale internetowe, blogi czy strony lifestylowe prześcigają się z zamieszczaniem porad na temat zdrowego życia. Informacje próbujemy czerpać także z mniej lub bardziej profesjonalnych książek, programów telewizyjnych, pytamy znajomych tryskających energią i świetną kondycją. Z długowiecznością kojarzymy najczęściej mieszkańców Azji: „bo jedzą dużo ryb”, sportowców: „bo dużo się ruszają”, obywateli małych, górskich czy nadmorskich miejscowości: „bo oddychają świeżym powietrzem”. Ile prawdy jest w tych popularnych mitach? Jak żyć zdrowo? Poznaj nasze sposoby na być fit.

Jak żyć zdrowo? Odpowiednia dieta

Prawda. Zbilansowana, zróżnicowana dieta, doskonale wspomaga funkcjonowanie organizmu. Powinniśmy jeść 5 posiłków dziennie w odstępach 3-4 godzinnych. Nasza dieta powinna być bogata w owoce, warzywa. Ograniczajmy spożywanie tłustych mięs na rzecz ryb i roślin strączkowych. Ogromną bolączką współczesności jest nadmiar spożywanego cukru. Aby żyć zdrowo, koniecznie zredukujmy ilość dziennego podjadania słodyczy. Słodycze uzależniają! Po ich spożyciu przez chwilę czujemy się lepiej i weselej, ale cena, jaką za to płacimy jest wysoka, m.in. przypłacamy to nadwagą i problemami zdrowotnymi. Słodycze to nie lekarstwo na depresję i stres! To raczej pułapka, z której trudno się wydostać.

zasady zdrowego zycia

Jak żyć zdrowo? Nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej

Prawda. Mowa tutaj o jakiejkolwiek formie wysiłku fizycznego, nawet o 15 minutowym spacerze. Koniecznie dotleniajmy organizm i wpędźmy w ruch zastane mięśnie. Jeśli niemożliwym jest wyjście na zewnątrz, wykorzystajmy przestrzeń domową np. wychodźmy i schodźmy ze schodów. Może mamy zakurzoną bieżnię w domu? Wprawmy ją w ruch! Nawet niewielkie, niewymagające ćwiczenia mają zbawienne skutki dla funkcjonowania człowieka i wspomagają zdrowe życie.

Jak żyć zdrowo? Dbajmy o środowisko naturalne

Prawda. Świeże powietrze to nie tylko zasługa miejsca zamieszkania, ale również szacunku ludzi do przyrody. Mowa tutaj o odpowiedniej kulturze dbania o środowisko naturalne. Aby żyć zdrowo, należy przestrzegać kilku fundamentalnych zasad, m.in. nie spalamy śmieci, nie pozbywamy się ich na łonie natury, oszczędzamy wodę, nie wycinamy niepotrzebnie drzew. Oddychanie świeżym powietrzem znacznie lepiej wpływa na nasze życie, niż przebywanie w zaatakowanych przez smog miejscach.

jakie sa zasady zdrowego zycia

Jak żyć zdrowo? Wyeliminuj używki

Używki znacznie obniżają poziom naszego zdrowego życia, wręcz wpędzają nas w najróżniejsze choroby. Palenie tytoniu, dopalacze, narkotyki, słodycze, nadmiar kofeiny i alkoholu potrafią mieć opłakane skutki. Od rozdrażnienia, chorób układu sercowego, naczyniowego, pokarmowego przez nadwagę, próchnicę, aż po nowotwory. Eliminacja używek realnie wpływa na zdrowe funkcjonowanie organizmu. Chęć prowadzenia zdrowego trybu życia jest możliwa do wykonania tylko i wyłącznie wtedy, gdy zapomnimy o wszelkich groźnych dla nas nałogach i przyzwyczajeniach.

Wbrew pozorom zdrowe życie nie jest trudne, ani nie ogranicza nas w codziennych czynnościach. Nie mniej jednak osoby, które do tej pory były na niezdrowej diecie czy mało się ruszały mają duży problem we wdrożeniu zasad zdrowego życia. Jedyną radą dla nich jest samodyscyplina i odnalezienie motywatorów, które pozwolą na bycie fit.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here