Można spotkać się z opinią, że posiadanie wspólnego rachunku bankowego dla małżeństw (a niektóre banki mają w swojej ofercie takie dedykowane produkty bankowe) stanowi prawdziwe wyzwanie dla małżonków – próbę lojalności, szczerości i zaufania. Czy to prawda? Czym są dedykowane małżeństwom konta bankowe i dlaczego z utworzeniem takiego rachunku może wiązać się ryzyko problemów w związku?

Wspólne bankowe rachunki osobiste przeznaczone są dla więcej niż jednego posiadacza konta, przy czym obaj właściciele konta mają do niego równy, nieograniczony dostęp. Taki rachunek może być założony nie tylko przez osoby pozostające w związku małżeńskim, ale w praktyce najczęściej decydują się na jego założenie właśnie małżonkowie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, spośród których warto wymienić chociażby oszczędność (małżonkowie nie muszą płacić za prowadzenie dwóch osobnych kont – wspólny rachunek przypomina więc niejako konta oszczędnościowe).

Korzystanie ze wspólnego konta bankowego wymaga jednak od małżonków pełnego zaufania i lojalności – nie wchodzi w grę dokonywanie operacji za plecami współmałżonka. Czy jest w tym jednak coś dziwnego? Przecież w momencie wypowiedzenia sakramentalnego czy choćby urzędowego „tak“ małżonkowie przysięgli sobie wierność, lojalność i zaufanie, a przecież przysięga małżeńska obejmuje wszystkie dziedziny życia małżeństwa, w tym również sprawy finansowe. Wspólne konto bankowe dla małżeństw powinno więc być normą, tak jak normą jest wspólny dom, wspólne dzieci, wspólne wakacje i wspólne łóżko.

lancuchludzi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here