Podologia to raczkująca nauka w Polsce, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób w obrębie stopy. Zabiegi podologiczne mają różny charakter i wymagają od osoby wykonującej ten zawód specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin. Dbanie o stopy zazwyczaj kojarzone jest tylko i wyłącznie ze względami estetycznymi. To błędne myślenie. Jest wiele osób, które borykają się z problemami stóp czy paznokci. A przecież stopy noszą nas całe życie, dlatego warto poświęcić im trochę więcej uwagi.
Zadaniem specjalisty podologa jest wyeliminowanie schorzeń, które utrudniają funkcjonowanie. Znalezienie przyczyny i edukacja pacjenta, aby problem nie powrócił.
Z usług podologa najczęściej korzystają ludzie, którzy mają problem z poruszaniem się, sportowcy, cukrzycy, osoby cierpiące na choroby stawów, skóry czy też takie u których występują deformacje kostne.
W obszarze działań podologa znajduje się leczenie takich przypadków jak:
- grzybica paznokci oraz skóry stóp,
- zakażenia bakteryjne paznokci,
- wrastające i wkręcające paznokcie,
- rekonstrukcja paznokci pourazowych,
- usuwanie bolesnych odcisków i modzeli,
- terapia pękających pięt,
- terapia brodawek wirusowych, zwanych potocznie jako kurzajki,
- profilaktyczne zabiegi podologiczne, podczas których usuwane są podstawowe zrogowacenia, prawidłowe obcięcie i oszlifowanie paznokci oraz oczyszczenie wałów okołopaznokciowych,
- leczenie nadpotliwości stóp,
- wykonywanie indywidualnych ortez silikonowych,
- profilaktyka stopy cukrzycowej ( jest to powikłanie cukrzycy, które objawia się słabym ukrwieniem w obrębie stóp, zmniejszeniem lub całkowitą utratą czucia i spowolnionym procesem gojenie się ran i owrzodzeń).
Podologia na chwilę obecną nie jest bardzo popularną dziedziną. Jednak pod kątem przyszłości bardzo potrzebną. Wiedza na temat pielęgnacji stóp jest znikoma. A dbanie o zdrowie stóp, leczenie wszelkich zmian które mogą się pojawić i odpowiednia pielęgnacja w domu przynosi ulgę i pozwala normalnie funkcjonować, bez bólu i dyskomfortu.