Ziemniaki to warzywa, które w Polsce cieszą się wielką popularnością. Są obecne w jadłospisie praktycznie każdego gospodarstwa domowego. Przez wielu z nas uważane są za podstawowy element obiadu, choć często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo walorów odżywczych posiadają. Należy jednak wiedzieć, w jaki sposób należy je prawidłowo przyrządzać, by nie straciły one swoich atutów.
Ziemniaki – odmiany ziemniaków i ich wartości odżywcze dostępne w polskich sklepach dzielą się na kilka odmian. Podczas zakupów jednak rzadko zwracamy uwagę na ich odmianę, bardziej kierując się przy zakupie aspektem cenowym. Ziemniaki typu A charakteryzują się dużą twardością. Dzięki tym walorom nie rozpada się i przez długi czas zachowuje swoją formę. Dzięki tym właściwościom idealnie nadają się na grilla lub jako składnik dobrej sałatki. Ziemniaki typu B są z kolei miękkie. To predysponuje je do przygotowywania z nich frytek lub placków ziemniaczanych. Jeśli pokroimy je w kostkę, otrzymamy świetny składnik do zupy. Trzeci tym ziemniaków – typ C. Ta odmiana charakteryzuje się kruchością. Doskonale nadają się one do puree oraz różnego rodzaju farszów.
Na ziemniaki warto stawiać w swoim menu, ponieważ mają one kilka pozytywnych właściwości. Nie są one ciężkostrawne, związki, które zawierają są dobrze przyswajalny przez ludzki organizm. Zawierają one dużą ilość potasu. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Jednocześnie mają one w sobie ogromną ilość magnezu. On pomocny jest w przypadku przemiany materii oraz pozytywnie wpływa na kondycję naszych zębów. Udowodniono także, że magnez pozwala na redukcję poziomu stresów. Badania dowiodły również, że wbrew obiegowej opinii, nie są to warzywa kaloryczne. Są za to bogate w różnego typu witaminy. Przykładowo zawierają dużą dawkę witaminy C, w niektórych gatunkach znajdziemy też witaminy A lub B. Polecane są również osobom cierpiącym na problemy trawienne, ponieważ są bogate w duże ilości błonnika. On wpływa korzystnie na pracę jelit.

http://www.cowtoruniu.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here