Język, chociaż najczyściej kojarzymy go wyłącznie z funkcjami trawiennymi, jest dla nas też cennym źródłem informacji na temat stanu naszego organizmu. Wszelkiego rodzaju zmiany, które się na nim pojawiają mogą świadczyć o stanach patologicznych. Warto więc od czasu do czasu mu się przyjrzeć i sprawdzić, co próbuje nam przekazać.

Plamy krosty na języku? Jakie choroby objawiają się zmianami?

Każda zmiana na języku jest dla nas pewną informacją. Warto więc przyjrzeć się jej dokładnie. Na podstawie jej charakteru, postaci, czy koloru można bliżej sprecyzować problem, o jakim świadczy.

Czerwone plamy. Tego typu zmiany pojawiają się dość często i świadczą o szerokim spectrum schorzeń i chorób. Zapalenie brodawek języka, niedobór witaminy B12 czy kwasu foliowego, szkarlatyna, zapalenie naczyń krwionośnych, refluks, alergia, czy choroby przenoszone drogą płciową – tym chorobom czerwone plamy towarzyszą najczęściej.

Białe plamy na języku. Te również towarzyszą wielu chorobom i schorzeniom. Wśród tych najczęściej objawiających się zmianami na języku wymienić można drożdżycę, syfilis, HIV, leukoplakię, liszaj płaski zakażenie paciorkowcem, czy odwodnienie.

Inne charakterystyczne zmiany. Poza czerwonymi i białymi plamami, na języku pojawiać mogą się też inne zmiany. I tak na przykład żółty nalot, który zamienia się z czasem w jedną żółto-brązową plamę może świadczyć o problemach z woreczkiem żółciowym lub wrzodach. Język czarny towarzyszy dość często utrzymującemu się przez dłuższy czas wysokiemu stężeniu glukozy we krwi. Kolor fioletowy języka jest dowodem awitaminozy. Natomiast białe grudki mogą być aftami, które świadczą nie tylko o infekcjach, ale też złej higienie jamy ustnej.

Zmiany występujące na języku mogą mieć dwojakie podłoże. Po pierwsze mogą wiązać się z chorobami występującymi w jamie w ustnej i wówczas leczenie musi objąć właśnie tę część naszego organizmu. Ale nie zawsze tak jest. Często lokalizacja choroby jest zupełnie inna i wtedy ważne staje się wykonanie dodatkowych badań.

www.ufendi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here