żywność liofilizowaną

Technolodzy żywienia wyszli przede wszystkim naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy cenią każdą wolną chwilę. Podjęli się więc opracowania żywności zwanej wygodną. Warto wiedzieć, że określenie ”żywność wygodna” wywodzi się od angielskiego wyrażenia ”convenience food”. A kryją się pod nią produkty spożywcze, które nadają się bezpośrednio do spożycia po szybkim przygotowaniu.

Wprowadzenie do naszego menu żywności tak zwanej wygodnej pozwala zaoszczędzić nam bardzo dużo czasu, jednak pozwala również uzyskać określone i przewidywalne walory smakowe. Do żywności takiej zaliczyć można między innymi żywność liofilizowaną. Kiedyś przeznaczona była raczej tylko dla astronautów i wojska. Obecnie jednak uległo to bardzo dużej zmianie zmianie i żywność liofilizowana cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem również wśród osób, które nie mają czasu na gotowanie, a również wśród turystów oraz miłośników sportów ekstremalnych.

Żywność liofilizowana powstaje w wyniku liofilizacji czyli metody, która polega na usuwaniu wody z zamrożonego produktu poprzez sublimację. Pomija przy tym proces skraplania. Samo suszenie sublimacyjne jest to metoda utrwalania produktów termolabilnych . Proces liofilizacji można też zaliczyć do innowacyjnych i bardzo zaawansowanych procesów technologicznych. Jego zadaniem jest, usuniecie całej wody z produktu żywnościowego. Dodatkowo liofilizat pakuje się w szczelne i odporne opakowania, które pozwalają na przechowywanie pożywienia nawet przez długie lata w różnorodnych warunkach klimatycznych.

właściwości żywności liofilizowanej a smak

Żywność liofilizowana- czym jest i co warto o niej wiedzieć

Metodzie tej można poddać tak naprawdę każdy produkt, który zawiera w składzie wodę. Nadają się do tego owoce i warzywa. Dodatkowo liofilizacji można poddać także grzyby, mięso oraz ryby. Można je znaleźć także w kawach, sosach i daniach typu instant czy też mieszankach przypraw kuchennych.

Są jednak ograniczenia, które mogą nas powstrzymać przed liofilizacją żywności. Przede wszystkim chodzi tutaj o koszt przeprowadzenia całego procesu oraz zbyt dużą energochłonność. Produkty zamrażane są do temperatury – 40˚C pod ciśnieniem atmosferycznym. Następnie przeprowadzana jest próżniowa sublimacja lodu i dosuszenie produktu.

Mimo wszystko ma ona bardzo wiele zalet i możemy ją nazwać jedną z najlepszych metod do utrwalania żywności. Zabezpiecza produkty przed zepsuciem, a przy tym nie tracą na wartości. Produkty poddane procesowi liofilizacji zachowują też swoją wartość odżywczą, ponieważ nie dochodzi do istotnych strat witamin, substancji biologicznych czynnych oraz składników mineralnych.

Nie tracą  one  także właściwościach organoleptycznych, zachowują pierwotny smak oraz aromat. Proces liofilizacji najczęściej wykorzystywany jest przez producentów żywności wegetariańskiej oraz przeznaczonej dla osób borykających z cukrzycą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here