Od kiedy tylko pojawili się ludzie zapragneli pozyskiwać coraz to nowsze produkty w celu polepszenia swojego życia. Z czasem przerodziło się to w handle, który początkowo miał charakter barterowy, czyli produkt za produkt. Ludzie nie czekali długo by go rozwinąć i usprawnić i tak powstały pieniądze. Obecnie pełnią one jedną z kluczowych ról w naszym życiu. Co więcej dla wielu z nas są one nawet sensem naszego istnienia, co przekłada się na ciągłą potrzebę ich pozyskiwania, gromadzenia i powiększania zapasów. Pieniądze uzależniają, a Ci co je posiadają i ubóstwiają często korzystają z nich jako elementu władzy. Z drugiej strony nie można też tak negatywnie patrzeć na pieniądze. Gdyby nie istniała taka forma płatności możliwe, że nawet nigdy nie doszlibyśmy do obecnego poziomu rozwoju technologicznego. Dlatego też, jak to bywa w każdym przypadku są wady i zalety. Tym razem nie będziemy się na nich skupiać, gdyż z aspektu biznesowego nie jest to ważne. Liczy się tylko to, że można je wykorzystać do inwestycji, a co za tym idzie prowadzi się odpowiedni obrót pieniędzy.

Pieniądze, jak już wspomniano są podstawowym środkiem płatniczym. Od początku ich istnienia w obrocie pojawiały się one w formatach monetowych lub papierowych. Ostatnie lata przyniosły jednak liczne zmiany, które przeniosły pieniądze do świata internetu. Jeszcze do niedawna popularne był karty płatnicze pozwalające na wygodne płacenie za usługi lub towary przy pomocy jednej plastikowej karty, teraz już coraz więcej osób korzysta z telefonów komórkowych i specjalnych aplikacji np. BLIK, pozwalających na płacenie telefonem. Jest to wyraźny krok, łamiący kolejną barierę, który może spowodować jeszcze większy rozrost handlu, a w późniejszych efektach – rozwój technologii. Ciekawym zjawiskiem jakie ostatnio się spotyka są waluty internetowe. W porównaniu do standardowych walut, nie mają one realnego (materialnego) potwierdzenia swojego istnienia. Określane są one jako kryptowaluty i przykuwają one coraz większe zainteresowanie potencjalnych nabywców.

Mówiąc o pieniądzach, walutach, czy też kryptowalutach nie sposób nie wspomnieć o podatkach. Dokładnie podatki, te same które dla jednych są utrapieniem, a dla innych źródłem zysku. Są to obowiązkowe świadczenia pieniężne zbieranych przez instytucje państwowe, które są następnie wykorzystywane w realizacji potrzeb publicznych. Choć z założenia jest to mądry sposób pozyskania pieniędzy na cele publiczne, to w wielu krajach nie dla wszystkich podatki są korzystne. Co więcej można się pokusić o stwierdzenie, że dla wielu osób są one przyczyną wielu problemów. Dzieli się je na dwa główne rodzaje tj. bezpośrednie, które nakładane są na dochód lub majątek podatnika, a także pośrednie, które są nakładane na dany przedmiot (np. VAT lub akcyza). Podatki są z jednej strony obiektywne (każdy musi je płacić), zaś z drugiej są często wykorzystywane w szczególności w związku ze zmianami politycznymi. Jednakże bez względu na to, jak je postrzegamy, są one obowiązkowe i tam gdzie są pieniądze zawsze pojawią się podatki, dlatego każdy kto próbuje zarabiać, czy też wzbogacać się powinien o nich pamiętać i dobrze się z nimi zapoznać. Dzięki temu uniknie wielu problemów, które mogą wiązać się nie tylko z karami finansowymi.

http://www.menis.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here